Lieky a Výživové doplnky

AKTUÁLNE UŽÍVANÉ

 

 • Convulex, Keppra - Antiepileptiká s obsahom kyseliny valproovej (convulex) a levetiracetamum (keppra). Kombináciu týchto liekov užíva momentálne Riško v rámci liečby epilepsie. Lieky užíva denne.

 • Lotosový koreň - Sušený lotosový koreň v prášku. Podporuje odhlienenie, blahodárne pôsobí na pľúca, priedušky a horné cesty dýchacie. Vhodný pre dospelých i deti po celý deň, najmä pri nachladení. Super vec pri zahlienení. Odkedy tento čaj poznáme, fungujeme len na ňom. Škoda, že sa ťažko zháňa. Čaj užíva vždy keď máme pocit, že sa začína zahlieňovať.

 • Ferrofortis B - Bylinný extrakt, ktorý je kombináciou železa a vitamínov skupiny B. Ide výlučne o organické zlúčeniny železa, ktoré sú v ľudskom organizme, na rozdiel od anorganických solí železa obsiahnutých vo väčšine liekov, dobre využiteľné. Prípravok efektívne posilňuje imunitu a napomáha pri chudokrvnosti. Doplnok Riško užíva dlhodobo, liečime ním anémiu. Už nie je taký unavený ako býval predtým. Krvné testy ukazujú že hladina železa sa upravila, žiaľ akonáhle Ferrofortis na nejaký čas vysadíme, únava sa opäť prejaví. Prípravok užíva denne.

 • Imunor, Ribomunil - Lieky na podporu imunity. Tieto lieky berie Riško dlhodobo, vďaka ním prechádzame chrípkovými obdobiami ale aj škôlkou celkom v pohode. Prípravok užíva podľa ročného obdobia a chorobnosti.

 • Tekvicový olej s organicky viazaným jódom - Prírodný produkt, ktorý napomáha správnej funkcii štítnej žľazy, spevňuje kostné tkanivo, zlepšuje zapojenie vápnika a fluóru do zubnej skloviny, zlepšuje metabolizmus, podporuje imunitný systém atď. Prípravok Riško aktuálne užíva. Keďže stále pekne napreduje dopredu, ťažko posúdiť do akej miery je to vďaka tomuto prípravku, ale vzhľadom na jeho zloženie si myslíme, že tu niet čo pokaziť. Prípravok užíva denne.

 • Eskimo Kids - Výživový doplnok vyrobený z prírodného rybieho oleja a repkového oleja s vitamínom D a E, obsahuje esenciálne mastné kyseliny (omega-3 a omega-6), ktoré sú "stavebnými kameňmi" nevyhnutnými pre rast a vývoj. Užívanie rybieho oleja nám poradila logopedička. Obávali sme sa ako bude Riško ochotný splupracovať pri jeho konzumácii, vzhľadom na charakteristický pach. Ale túto značku (jahodová príchuť?!) zvláda celkom dobre, dokonca si pýta "dupľu". Prípravok užíva priebežne, ako sa nám ho podarí zohnať.

 • Ďalšie výživové doplnky (zamerané na kosti a kĺby) sú momentálne v procese testovania, ale časom ich tu spomenieme.

 

UŽÍVANÉ V MINULOSTI

 • Cerebrolysin - Injekčný roztok s obsahom peptidového preparátu z bravčového mozgu, ktorého užívaním dochádza k zlepšeniu neuropsychickej výkonnosti. Užívanie tohto lieku bola z našej strany chyba. Uprostred liečby dostal Riško epileptický záchvat vyprovokovaný týmto liekom a odvtedy sa boj s epilepsiou stal naším každodenným partnerom.

 • Nootropil - Nootropil (obsahuje piracetamum) pôsobí na funkciu mozgových buniek, čim podporuje schopnosť učenia, pamäti, bdelosti a vedomia a zlepšuje prekrvenie mozgu. Tento liek Riško užíval ako bábätko, na podporu mozgovej činnosti. Nebadali sme žiadne účinky.

 • Deväťsil lekársky - Čaj z koreňa, ktorý sa užíva pri horúčke, dýchavičnosti, dne a epilepsii. Niekoľko mesiacov pil Riško tento čaj každé ráno. Mal by pôsobiť proti prejavom epilepsie, nervovvým tikom a nekľudu. Nakoľko je Riško našťastie stále bez záchvatov a celkovo je kľudný, čaj sme dočasne vyradili. 

 • Fosfoser Memory - Výživový doplnok rastlinného pôvodu, ktorý obsahuje čistý, vo vode rozpustný fosfolipid fosfatidylserín získaný zo sóje. Táto látka pozitívne pôsobí na pamäť a mozgovú činnosť, ovplyvňuje nervový systém a schopnosť koncentrácie. Prípravok Riško užíval ako bábätko a bola to prvá vec, ktorá ho vytrhla zo svojho zasneného života a vzbudila záujem o okolie. V priebehu jedného týždňa bábätko, ktoré nič nevnímalo, začalo vykukávať z kočíka. Momentálne FM neberieme, pretože Riškovi nerobí dobre v kombinácii s antiepileptikami.

 • Skeletin - Výživový doplnok s obsahom sépiovej kosti, kolagénu, rybacieho oleja, šípkového a žihľavového výťažku a mangánu. Skeletin podporuje rast kostí a ich dostatočnú mineralizáciu. Pôsobí preventívne proti vzniku osteoporózy, proti vzniku zubného kazu, atď. Doplnok sme vysadili, nakoľko Riškov problém s kĺbikmi, kosťami a väzivami je vážny a z tohto dôvodu sme sa rozhodli skúsiť iné - silnejšie - výživové doplnky. Tieto sú  momentálne v štádiu "testovania", ak sa po čase objavia nejaké výsledky, napíšeme viac. 

 • Korolen - Korolen má vďaka komplexu výťažkov z rastlín silné detoxikačné, antioxidačné a regeneračné účinky. Môže sa užívať nielen preventívne pri nedostatku energie a celkovom opotrebovaní organizmu, ale aj pri liečbe akútnych alebo chronických chorôb súvisiacich predovšetkým so srdcom, cievnou a nervovou sústavou. Zlepšuje okysličenie a funkcie mozgu. Prípravok už Riško neužíva, počas jeho užívania sme nepostrehli žiadne výrazné pozitívne alebo negatívne prejavy.